24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są niezgodne z ustawą zasadniczą – uznał 11 lipca br. Trybunał Konstytucyjny.
O zbadanie zgodności ww. ustawy z
Konstytucją wniósł Pierwszy Prezes SN. Wnioskodawca zarzucał, że
przepisy aktu tworzą mechanizm nierównej ochrony własności i innych praw
majątkowych. Zakres przywilejów przyznanych Polskiemu Związkowi
Działkowców w stosunku do mienia komunalnego i mienia Skarbu Państwa
jest wyjątkowy na tle innych podmiotów prawa cywilnego.
Trybunał przyznał rację wnioskodawcy w kwestii dotyczącej przywilejów PZD i pozbawienia samorządów oraz SP prawa do rozporządzania nieruchomościami, które zostały w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone na ogrody działkowe. W związku z tym, zdecydował, że przepis art. 10 kwestionowanej ustawy starci moc już z dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Pozwoli to też uniknąć pozyskiwania przez PZD nowych gruntów pod rodzinne ogrody działkowe kosztem konkurencyjnych stowarzyszeń.
Sprzeczne z Konstytucją są również przepisy, wedle których na likwidację rodzinnego ogrodu działkowego musi zawsze wyrazić zgodę PZD i likwidacja ta nie może się odbyć na innych warunkach, niż zapisane w ustawie, jak również te, które pozostawiają do wyłącznej decyzji Związku podział gruntu na tereny ogólne i działki oraz zagospodarowanie rodzinnego ogrodu działkowego.
Za niezgodne z ustawa zasadniczą zostały też uznane przepisy: nakazujące administracji rządowej i samorządowi terytorialnemu wspieranie realizacji zadań PZD oraz określające członkostwo w Związku.
Ponieważ wraz z wejściem w życie wyroku PZD utraci podstawę ustawową swojego istnienia, Trybunał zdecydował się odroczyć - na okres 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw - utratę mocy obowiązującej wszystkich uznanych za niekonstytucyjne przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z wyjątkiem ww. art. 10.
Trybunał zaznaczył, że w nowej regulacji ochroną prawną objęci muszą zostać przede wszystkim sami działkowcy, którzy w dobrej wierze, niekiedy od wielu lat, a nawet kilku pokoleń użytkują przyznane im działki w funkcjonujących rodzinnych ogrodach działkowych (K 8/2010).
Źródło: Aktualności LexPolonica za www.trybunal.gov.pl
30 czerwca 2012 r. to dzień, do którego w większości spółek z o.o. musi odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników (gdzie rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym). Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest:
1) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy
2) powzięcie uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty
3) udzielenie członkom organów spółki (zarząd, rada nadzorcza lub komisja rewizyjna) absolutorium z wykonywanych przez nich obowiązków.
Spóźnione odbycie zwyczajnego zgromadzenia z winy członków zarządu, może być podstawą do odwołania ich z funkcji, a także skutkować odpowiedzialnością cywilną, o której mowa w art. 293 ksh. Dodatkowo członkowie zarządu mogą być ukarani przez sąd rejestrowy grzywną w wysokości do 20 000 zł na podstawie art. 594 § 1 pkt 3 ksh.
W dniu 29 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. Nr 232 poz. 1377), zwaną tzw. ustawą deweloperską. Ustawa wprowadziła klika nowości, które mają chronić klientów deweloperów w szczególności przed jego bankructwem.
Istotna nowość, jaką wprowadza akt polega na zobowiązaniu dewelopera do zawierania z bankiem umowy o prowadzenie otwartego albo zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego. W przypadku rachunku otwartego wypłata zdeponowanych środków będzie następowała zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w umowie. Natomiast wypłata środków z rachunku zamkniętego będzie jednorazowa, po ustanowieniu lub przeniesieniu na nabywcę prawa własności lokalu lub domu. Bank prowadzący rachunek będzie ewidencjonował wpłaty i wypłaty odrębnie dla każdego nabywcy i na jego żądanie poinformuje go o przemieszczaniu środków na rachunku.
Prawo wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku powierniczego ma przysługiwać wyłącznie bankowi i tylko z ważnych powodów. W przypadku wypowiedzenia umowy deweloper będzie zobowiązany niezwłocznie założyć nowy rachunek powierniczy w innym banku, nie później niż w ciągu 60 dni od dnia wypowiedzenia. Jeżeli w tym terminie deweloper nie zleci przelewu zgromadzonych środków na nowy rachunek, bank zwróci je klientom.
Ustawa wymaga, aby deweloper zapewnił nabywcy gwarancję bankową, na mocy której bank wypłaci mu (na żądanie) środki w wysokości wpłaconych na rzecz dewelopera kwot w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera, albo - w przypadku nieukończenia przedsięwzięcia deweloperskiego - po upływie 120 dni od dnia wskazanego jako dzień przeniesienia prawa własności, w stanie wolnym od obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich, z wyjątkiem obciążeń na które wyraził zgodę nabywca. Każda z tych sytuacji będzie też zdarzeniem ubezpieczeniowym uprawniającym nabywcę do otrzymania odszkodowania w wysokości wpłaconych środków. Klienci dewelopera będą bowiem uposażonymi z umowy ubezpieczenia, którą ten będzie zawierał z ubezpieczycielem i w związku z którą opłaci składki. Gdy nabywca odstąpi od umowy deweloperskiej, a następnie podejmie środki z rachunku powierniczego wysokość wypłaty z tytułu gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej będzie pomniejszona o kwotę środków wypłaconych nabywcy z mieszkaniowego rachunku powierniczego.
Przed podpisaniem umowy deweloper musi sporządzić prospekt informacyjny dotyczący danego przedsięwzięcia. Na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy będzie obowiązany doręczyć jej taki prospekt wraz z załącznikami - nieodpłatnie i na trwałym nośniku informacji. Sporządzony według przewidzianego w ustawie wzoru prospekt będzie integralną część umowy deweloperskiej. Deweloper, który wbrew obowiązkowi nie sporządzi prospektu informacyjnego, podlega karze grzywny. Osobę odpowiedzialną za podanie nieprawdziwych lub zatajenie prawdziwych informacji można ukarać grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
Osoby zainteresowane podpisaniem umowy z deweloperem będą uprawnione do zapoznania się w lokalu przedsiębiorcy z: aktualnym stanem księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, kopią aktualnego odpisu z KRS lub aktualnym zaświadczeniem o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, kopią pozwolenia na budowę, sprawozdaniem finansowym dewelopera za ostatnie dwa lata (a w przypadku realizacji inwestycji przez spółkę celową - sprawozdaniem spółki dominującej) oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
Zgodnie z nowymi przepisami umowy deweloperskie wymagają formy aktu notarialnego, a roszczenie nabywcy należy wpisać do księgi wieczystej. Jeżeli deweloper zechce się wycofać z umowy, klient będzie mógł żądać w sądzie przeniesienia własności.
Umowa powinna dokładnie określać cechy nieruchomości - np. informacje o powierzchni działki, stanie prawnym nieruchomości, a w szczególności oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego, istniejących na niej obciążeniach hipotecznych i służebnościach; określenie położenia oraz istotnych cech domu jednorodzinnego, będącego przedmiotem umowy deweloperskiej, lub budynku, w którym ma znajdować się lokal mieszkalny będący przedmiotem tej umowy; określenie usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku; określenie powierzchni i układu pomieszczeń oraz zakresu i standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się deweloper.